Db., 2023.04.06. (cs)

11,00 Józsa.

Dr. Szendrei Jánosné, Lak Zsuzsa temetése

Ez 24,15-

A feleség hirtelen halála

 

Tem

2023-3

Ének: 15. sz. Ha minden veszni látszik...

Ima: Ecker András

Rövid életrajz: Dr. Szendrei Jánosné, Zsuzsi a Lak család ötödik gyermekeként 1982 májusában született. Kicsi korától kezdve Debrecenben élt. A család nagy örömére hamar megmutatkozott nagy szorgalma, éles esze és rendkívüli szociális érzékenysége. A Bányai Általános Iskola mellet több évig tanult zongorázni, majd a Fazekas Gimnázium és a Közgazdasági Egyetem eminens diákja volt. Sok barát és osztálytárs hosszú éveken át élvezte mosolyát, szeretetét, segítőkészségét. Ezekkel és jó hangjával, énekével is mindvégig sokszor segített, több kórusban is; mindig vidámította a társait.

Egyedüli munkahelye 17 éven át az OTP Bank volt. Munkáját nagy odaadással végezte, kollégái mindig fordulhattak hozzá segítségért, tanácsért. Nemcsak Debrecenben és régiójában, de Budapesten és országszerte is sokan ismerték, szerették.

Gyermekkorától kezdve a debreceni gyülekezetben élt, ahol megtérése után be is merítkezett, és bekapcsolódott a kenyértörésbe és a szolgálatokba, például az iratterjesztésbe is. Rendkívüli odaadással, szeretettel segítette testvéreit, nevelgette gyermekeiket, látogatta az idős testvéreket. Mindezekben fiatal korában szerzett betegsége sem gátolta (az érettségi évétől kezdve inzulinfüggő cukorbeteg volt), azt Isten előtti meghajlással hordozta. Imádságos szívvel így is a szolgálat lehetőségét kereste.

Házasságot Szendrei Jánossal 2014-ben kötött, és különösen Józsára költözésük után váltak együtt a gyülekezet és a kiterjedt nagycsalád teherhordó, vendégfogadó tagjaivá. Hűségesen segítette házastársát, akivel szeretetben éltek együtt. Mivel gyermekük nem született, elkezdték egy testvérpár örökbefogadását, hogy szeretettel gondozzák a kicsiket, erőt merítve az Úr Jézus szeretetéből.

Váratlan rosszulléte, kórházba kerülése, hirtelen halála kimondhatatlan fájdalom az itt maradottaknak, de szilárd a reménységünk: az Úrnál találkozunk.

 

Búcsúznak tőle férje, özvegy édesanyja;

Nagyobbik bátyja, Sándor; felesége, Mariann és lányai, Emma és Veronika;

Nagyobbik nővére, Judit; férje, Sándor és gyermekeik: Rebeka, Eszter, Dániel, Petra, Johanna és Dávid;

Kisebbik nővére, Ágnes; és férje, Szabolcs; gyermekeik: Anna, Szabolcs és Áron;

Kisebbik bátyja, János; felesége Ágnes és gyermekeik: János, Márk, Janka, Máté és Péter;

Férje szülei és testvérei: Zoltán, Éva, Anna, Miklós és Balázs, családjaikkal;

Hittestvérek helyből és távolabbról;

Korábbi és mostani munkatársak az OTP-ből;

Barátok, szomszédok és ismerősök.

 

Hallgassuk meg Isten Igéjét Ezékiel próféta könyve 24,15-16. és 18. verséből!

És lőn az Úr beszéde hozzám, mondván: Embernek fia! íme, én elveszem tőled szemeidnek gyönyörűségét hirtelen halállal, ... és estére meghalt a feleségem.

 

A hirtelen halál, különösen fiatalon, megdöbbentő és elgondolkoztatja az embert. Zsuzsi halála is sokakat megdöbbentett. Engem is. Tegye alkalmassá Isten a szívünket e döbbenet által is arra, hogy meghalljuk, megértsük, amit számunkra, a még itt élők számára üzen.

Elöljáróban csak annyit, hogy a prófétának először nem mondta meg Isten, hogy a feleségét veszi el hirtelen halállal. Csak annyit mondott, hogy én elveszem tőled szemeidnek gyönyörűségét. Az ember gyönyörűsége nemcsak a felesége lehet, hanem bármi és bárki, pl. a gyermeke is.

A felolvasott Ige alapján Isten 3 üzenetét szeretném átadni.

 

1.) Először magának Istennek a szívét járta át, mit jelent elveszteni szemeinek gyönyörűségét.

Ezt a tényt mindenek előtt szeretném hangsúlyozni, hogy Istent jobban megértsük.

Isten legfőbb gyönyörűsége egyszülött Fia, J. Kr. volt. Máté 17:5 íme szózat lőn a felhőből, mondván: Ez az én szerelmes Fiam, akiben én gyönyörködöm. A felhőből az Atyaisten szólt, és kijelentette, hogy J. Kr.-ban gyönyörködik. Szívének a gyönyörűsége a bűntelen és engedelmes Fia, Jézus volt.

És mit tett Isten a Fiával? Földi életében még fiatalon, kb. 33 évesen halálra adta. Még annyi időt sem élt itt a földön, mint Zsuzsi.

Miért tette ezt Isten? A próféta által már előre megmondta: Ézs 53:8-11-ből idézek: A kortársainál ki gondolt arra, hogy kivágatott az élők földéből, hogy népem bűnéért lőn rajta vereség?! ... pedig nem cselekedett hamisságot, és álnokság sem találtatott szájában. És az Úr akarta őt megrontani betegség által; hogyha önlelkét áldozatul adja, magot lát, és napjait meghosszabbítja, és az Úr akarata az ő keze által jó szerencsés lesz. ... Mert sokakat megigazít, és vétkeiket ő viseli.

Isten J. Kr.-t értünk adta halálra, fiatalon. Szemeinek gyönyörűségét értünk áldozta fel, hogy aki hisz Benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.

Isten tehát tudja, közelről ismeri, része volt abban, hogy mit jelent hirtelen halállal, fiatalon elveszteni szemeinek gyönyörűségét, az egyetlen Fiát! Senki nem vádolhatja Istent azzal, hogy ha elveszi azt, akit szeretünk, azt a fájdalmat és veszteséget Ő nem érti. Nagyon is érti, hiszen ugyanazon ment át! Ráadásul értünk tette, mert ha J. Kr. meg nem hal a bűneinkért, mi mindnyájan elkárhoztunk volna!

 

2.) Isten bármit megtehet

Ez Isten második üzenete. Isten adta az életet mindenkinek, és akkor veszi vissza, amikor akarja, amikor jónak látja. Mindenki élete és halála felől Isten dönt. Vannak, akik megszülettek, noha emberek nem akarták, de Isten akarta. Vannak emberek, akiket mások halálra szántak, de Isten életben tartotta. Vannak, akik életben tartásáért mindent megtesznek, de hiába, ha Isten úgy döntött, hogy elveszi az életét. Zsolt 31:16 Életem ideje a Te kezedben van!

Mi következik ebből a számunkra?

Először az, hogy nem tudjuk, mikor kell meghalnunk. Isten nem jelenti be előre mindenkinek, mint ahogy a prófétának bejelentette a felesége halálát. Ezért bármelyik nap bekövetkezhet. Akkor is, ha valaki fiatal, életerős, egészséges és szeret élni. Vannak, akik szeretnének meghalni, mert pl. nagyon idősek, betegek, már „beteltek az élettel”, de Isten még nem látja elérkezettnek az időt.

Másodszor: Minden nap készen kell lennünk, hogy Isten elszólíthat. Zsid 9:27 elvégezett dolog, hogy az emberek egyszer meghaljanak, azután az ítélet. Elsősorban az ítéletre kell késznek lennünk. Az ítéletben az menekül meg az örök kárhozattól, akinek a neve be van írva az Élet Könyvébe, ami a Bárány J. Krisztusé. Mit jelent ez? Azt, hogy a legfontosabb és legsürgetőbb dolog az előbbiek fényében az, hogy a bűneink el legyenek rendezve. Mert a bűn következménye a halál, és a bűn miatt van a kárhozat is. A bűn elrendezésének Isten szemében egyetlen módja van: Hinni J. Kr.-ban, Akiről az előbb azt olvastuk Ézsaiás prófétánál, hogy önlelkét áldozatul adta a mi bűneinkért. Az Ő vére nélkül, a Benne való hit nélkül, J. Kr. nélkül nincs üdvösség! De Benne üdvösségünk van.

Zsuzsi elfogadta J. Kr. áldozatát, bűnt eltörlő vérét, ezért készen volt az elmenetelre. Emiatt van a szeretteinek bizonyossága afelől, hogy a feltámadás után az Úrnál találkoznak.

 

3.) Az ember szemeinek a gyönyörűségéről

Ami az embert az üdvösség elfogadásában, vagy J. Kr. követésében akadályozza az, hogy szemeinek a gyönyörűsége más, mint Isten gyönyörűsége. Vannak, akiknek bűnös dolgok a gyönyörűségeik. 2Pét 2:13-14 akik gyönyörűségnek tartják a naponkénti dobzódást; undokságok és fertelmek, akik kéjelegnek az ő csalárdságukban. Akiknek szemei paráznasággal telvék, bűnnel telhetetlenek [] szívük gyakorlott a telhetetlenségben, átok gyermekei. Teljesen világos, hogy aki ebből nem tér meg, a kárhozatba jut.

Vannak azonban önmagukban nem bűnös, sőt jó dolgok, amelyek „szemeink gyönyörűségei” lehetnek. Pl. a feleségünk, a férjünk, a gyermekünk, a karrierünk, a saját terveink, a vallásunk, az a munka, amire úgy tekintünk, hogy az Úrért, Istenért végezzük, de nem Ő bízta ránk, hanem az a mi szemeinknek a gyönyörűsége, Nem hiába mondta az Úr Jézus: Máté 10:37. Aki inkább szereti atyját és anyját, hogynem engemet, nem méltó én hozzám; és aki inkább szereti fiát és leányát, hogynem engemet, nem méltó én hozzám.

Van olyan eset, amikor Isten az ember szemeinek a gyönyörűségét azért veszi el, hogy általa másoknak üzenjen. Semmit nem olvasunk arról, hogy akár a próféta, akár a felesége bűne miatt vette volna el az Úr a feleségét hirtelen halállal. De arról olvasunk, hogy a próféta vesztesége népe számára csodajel volt. A 27. v. vége: leszel nekik csodajelül, és megtudják, hogy én vagyok az Úr. Mit jelentett ez a csodajel? 21. v: Mondd meg az Izrael házának: Ezt mondja az Úr Isten: Íme, én megfertőztetem szenthelyemet, a ti erősségeteknek kevélységét, szemeitek gyönyörűségét, lelketek kívánságát, és fiaitok és leányaitok, kiket hátrahagytatok, fegyver miatt hullnak el. A népnek egyrészt a vallása, a templom, másrészt fiaik és leányaik voltak szemeik gyönyörűségei, nem az Úr. Ezeket többre értékelték Istennél, bálványaikká váltak, és Istennek el kellett tennie az útból, mint akadályt!

Gondolkozzunk el mindnyájan, nem helyeztünk-e Isten elé, J. Kr. elé bármit, ami önmagában ugyan nem bűn, de azzá vált, amikor J. Kr. helyett, az Ő akarata és útja helyett a szemeink gyönyörűsége lett! Az ilyeneket tegyük hátra, és J. Kr. legyen az első helyen! Zsolt 73:25 Kicsodám van az egekben? Náladnál egyébben nem gyönyörködöm e földön! Legyen így a mi életünkben is!

Legyen Zsuzsi hirtelen halála olyan jel a számunkra, mint Ezékiel próféta feleségének a hirtelen halála, ami arra hívja fel a figyelmünket, hogy Isten, és az Úr J. Kr. legyen az egyetlen gyönyörűségünk! Akkor áldássá lesz az életünk e földön, üdvösségünk lesz, és a mennyben az Úrnál dicséretben részesülünk.

Fontoljuk meg a Zsolt 73:25 a kérdését: Kicsodám van az egekben?

Legyen erre a kérdésre a szívünk őszinte felelete: Náladnál egyébben nem gyönyörködöm e földön!  Ámen.

 

Imádkozzunk!

Befejező ének: 8. sz. Csend lelkem, csend...